Menu Zamknij

Przedwczesny wytrysk – leki oraz ćwiczenia pomagające zaradzić problemowi

stres spwodowany przedwczesnym wytryskiem

Jak przedłużyć stosunek? Takie pytanie z pewnością zaprząta myśli wielu mężczyznom, którzy zmagają się z przedwczesnym wytryskiem. Bardzo często opóźnienie wytrysku jest priorytetem, gdyż taka dysfunkcja potrafi niemalże zrujnować całe życie seksualne. Niemniej jednak przedłużenie stosunku możliwe jest dzięki różnym metodom leczenia. Na rynku istnieją chociażby tabletki, które opóźniają wytrysk. Terapia poznawczo-behawioralna w takich przypadkach przewiduje ćwiczenia, które pomagają wstrzymywać wytrysk. Aby móc uzyskać dużo lepszą kontrolę nad wytryskiem stosowana jest również psychoterapia. Dlatego też zamiast się załamywać, dużo lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, jak poradzić sobie z przedwczesnym wytryskiem i przedłużyć stosunek seksualny.

Geneza problemu

Problemy z przedwczesnym wytryskiem pierwotnie uznawane były po prostu za zaburzenia psychologiczne. Praktycznie od początku postawienia diagnozy osoba leczona była metodami behawioralnymi i kognitywnymi. Niemniej wraz z postępem w badaniach, naukowcy doszli do wniosków, że przedwczesny wytrysk może być spowodowany kilkoma przyczynami, między innymi zapaleniem gruczołu krokowego. Schorzenie to zaliczane jest do chorób neurobiologicznych, albo też organicznych. Oznacza to, że może ono być leczone nie tylko za pomocą metod psychologicznych. Właściwą formę leczenia wybierze seksuolog, albo też odpowiednio urolog, do którego pacjent powinien się udać zaraz po zauważeniu problemu z przedwczesnym wytryskiem.

W jaki sposób przedłużyć stosunek?

W jaki sposób przedłużyć stosunek? To zależy? Generalnie stosunek seksualny może być za krótki (subiektywnie, bądź obiektywnie) z kilku, czasem sprzecznych ze sobą przyczyn. Należy pośród nich wymienić przede wszystkim przedwczesny wytrysk, jak również problemy z osiągnięciem i utrzymaniem samej erekcji.
Przedwczesny wytrysk to taki, do którego dochodzi jeszcze przed włożeniem penisa do pochwy albo też w przeciągu zaledwie dwóch minut po rozpoczęciu stosunku lub także w sytuacjach, kiedy to partnerka potrzebuje nieco więcej czasu do osiągnięcia pełnej satysfakcji ze stosunku, ale mężczyzna niestety nie jest w stanie zapanować nad wytryskiem.

Jak radzić sobie z przedwczesnym wytryskiem? Metody leczenia

Dłuższy stosunek seksualny to z pewnością marzenie wielu mężczyzn. Problem przedwczesnego wytrysku dotyczy niestety prawie 30 procent męskiej populacji. Ponadto u wielu z nich występują dodatkowe dysfunkcje, które uniemożliwiają kontynuowanie pożycia, czyli tak zwane zaburzenia erekcji. Na szczęście nie są oni sami ze swoimi problemami. Cel, który stanowi dłuższy stosunek i kontrola nad przedwczesnym wytryskiem, może być osiągnięty dzięki odpowiedniemu leczeniu. W jaki właściwie sposób? Przedwczesny wytrysk może być leczony za pomocą kilku metod. W ostatnich latach są to głównie metody farmakologiczne, jak również techniki z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej i behawioralnej.

Leki na przedwczesny wytrysk

Leczenie farmakologiczne przedwczesnego wytrysku zwykle oparte jest na środkach, które przeznaczone są w pierwszej kolejności do walki z zaburzeniami depresyjnymi. Są to w głównej mierze leki z grupy SSRI, czyli tak zwane inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Pośród nich można wyróżnić dapoksetynę, którą reklamuje się jako lek na problemy na tle seksuologicznym. Dapoksetyna blokuje wychwytywanie serotoniny, prowadząc dzięki temu do opóźniania wytrysku i znacznego przedłużenia stosunku seksualnego. Tabletki działające opóźniająco na wytrysk z dapoksetyną w składzie mają dużo mniej niepożądanych działań, aniżeli inne inhibitory, które odpowiadają za zwrotny wychwyt serotoniny. Niemniej jednak należy ich używać tylko i wyłącznie po skorzystaniu z konsultacji lekarskiej i ustaleniu w bardzo dokładny sposób podłoża niedostatecznego kontrolowania przedwczesnego wytrysku.

Priligy na przedwczesny wytrysk
Tabletki Priligy (dapoksetyna) na przedwczesny wytrysk

Jeżeli chodzi o środki farmakologiczne, które mają na celu kontrolowanie przedwczesnego wytrysku, oprócz dapoksetyny stosuje się również fluoksetynę, paroksetynę, klomipraminę (trójpierścieniowy lek antydepresyjny), a także sertralinę (jest to także lek z grupy SSRI).

Należy również mieć na uwadze, że tabletki opóźniające wytrysk działają tylko w sposób doraźny, dlatego też pod żadnym pozorem nie rozwiązują w trwały sposób problemów z przedwczesną ejakulacją. Dużo trwalsze efekty takiego typu leczenia mogą być tylko i wyłącznie pośrednie. Chodzi tutaj na przykład o sytuację, kiedy to dużo lepszy jakościowo seks, który stał się możliwy dzięki tabletkom, które opóźniają wytrysk, doprowadził do zredukowania lęków, jak również innych zaburzeń emocjonalnych, odpowiadających za tę dysfunkcję.

W jaki sposób opóźnić wytrysk za pomocą terapii behawioralnej?

Przez wiele lat opóźnianie wytrysku próbowano osiągnąć głównie za pomocą technik behawioralnych. Głównym założeniem tego typu terapii jest to, że dysfunkcja seksualna ma podłoże psychiczne, jednak leczenie oparte jest w dużej mierze na wypracowaniu konkretnych pożądanych reakcji i zachowań. Aby móc uzyskać opóźnienie wytrysku, jak również przedłużenie stosunku, aby wyćwiczyć również kontrolowanie wytrysku, stosowane są różnorodne ćwiczenia, z pośród których najczęściej stosowaną jest metodą start-stop. Ćwiczenia te najłatwiej wykonuje się podczas masturbowania. Polegają one głównie na doprowadzeniu się do stanu, który poprzedza wystąpienie orgazmu i samego wytrysku, a następnie szybkim przerwaniu masturbacji, celem tak zwanego ,,ochłonięcia”. Po chwili można ponownie wznowić ruchy masturbacyjne, znów przerywając przed zbliżającym się wytryskiem. Głównym celem tejże techniki jest dużo lepsze zapoznanie ze swoim ciałem, jak i nauka odpowiedniego kontrolowania go. Metoda start-stop może mieć naprawdę różne modyfikacje, ćwiczyć możemy również podczas samego stosunku seksualnego.

Drugą bardzo typową i popularną metodą, która zmierza do opóźnienia wytrysku i znacznego przedłużenia stosunku seksualnego jest tak zwana metoda uciskowa, która stanowi niejako rozwinięcie techniki start-stop. Zakłada ona silne uciśnięcie żołędzi w momencie, który bezpośrednio poprzedza nadejście wytrysku, w taki sposób, aby kciuk znalazł się na wędzidełku a pozostałe palce będą opasały penisa. Ucisk musi być utrzymywany minimum przez 3 do 4 sekund.

Opóźnienie wytrysku – psychoterapia

psychoterapia na przedwczesny wytryskW ostatnim czasie coraz więcej mówi się o metodach na opóźnianie wytrysku za pomocą pracy w ramach terapii poznawczo-behawioralnej. Takie leczenie, walka o znaczne przedłużenie stosunku seksualnego, oparte jest nie tylko na modyfikacji konkretnych zachowań, czy też wypracowaniu odpowiednich reakcji, ale również na dużo wcześniejszym dotarciu do psychicznych, jak i emocjonalnych przyczyn, które powodują u danego pacjenta wystąpienie przedwczesnego wytrysku. Mężczyźni, którzy borykają się z wyżej opisaną przypadłością, bardzo często mają zaburzenia emocjonalne, czy problemy z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi.

Powodem przedwczesnego wytrysku może być lęk przed wyśmianiem, upokorzeniem, niepowodzeniem, czy przed samą relacją intymną. Naturalne lęki potęgowane są niestety przez konkretne przekazy kulturowe, które wyśmiewają na ogół nie tylko przypadki zaburzeń erekcji, ale również nadmiernego pobudzenia seksualnego, czy braku kontroli nad wytryskiem. Głównym celem terapii poznawczo-behawioralnej jest dotarcie do źródła owych lęków, jak również odpowiednie ukierunkowanie myślenia osoby poddanej leczeniu na całkiem nowe tory. Dzięki temu mężczyzna będzie mógł odzyskać wiarę we własne możliwości.

Podczas terapii mężczyzna, którego marzeniem jest znaczne opóźnienie wytrysku i wydłużenie stosunku seksualnego uczy się również dużo lepszego kontrolowania swojego własnego ciała, jak i też jego reakcji. Stosowane są wyżej wymienione techniki, jak metoda start-stop, czy też tak zwana metoda uciskowa.

Jak przedłużyć stosunek – skuteczność leczenia

Niestety przedwczesny wytrysk to dysfunkcja o tak bardzo złożonym podłożu, dlatego niekiedy trwałych efektów nie przyniesie żadna z wyżej wymienionych metod leczenia farmakologicznego, czy też psychologicznego. Owszem, możliwe jest że z ich pomocą pacjent osiągnie doraźne cele, niemniej jednak nie zawsze uda się zażegnać problem przedwczesnego wytrysku raz na zawsze. Zwykle pacjentom w takich sytuacjach zaleca się inwestowanie tylko w trwałe relacje z jedną partnerką seksualną, które oparte będą na wzajemnej więzi, wzajemnym zrozumieniu i chęci wspólnej nauki konkretnych reakcji na bodźce, jak również swoich ciał.

Opublikowany wArtykuły i porady

To może Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *